/Files/images/Психологічна підтримка1.jpg

/Files/images/Психологічна підтримка2.jpg

Звернутися до нашого шкільного психолога ви можете за посиланням:

Сайт шкільного психолога


/Files/images/mentalne_zdorovya/1.png

Як дбати про дитяче ментальне здоров’я

Головні відчуття для дитини — це захищеність та безпека, навіть під час війни.

1.Подбайте про себе та свій емоційний стан (спокійні батьки = спокійна дитина)

2.Озвучуйте плани дій для збереження життя та здоров‘я в умовах війни. Наприклад, коли тривога, то ми йдемо у підвал, бо там безпечно і так далі. При цьому використовуйте слова "безпека" та "безпечно", так у дитини в голові будуються нові асоціації з цими словами.

3.Говоріть з дитиною про її емоції та переживання. Дайте зрозуміти, що її емоції — це нормальна реакція на ці обставини. Наприклад, боятися — це нормально, страх — відповідає за наш інстинкт самозбереження і так далі

4.Зробіть з дитиною вправу на візуалізацію "Безпечне місце", інструкцію можна знайти в інтернеті. Можна намалювати безпечне місце, а потім уявити себе там.

5.Спостерігайте за дитиною та змінами в її емоційному стані, або поведінці. Особливо, якщо дитина стала свідком вибуху, або іншої травмуючої події. Якщо дитина змінилась, стала більш активною та неслухняною, або навпаки — незвично тихою, стала хвилюватися за здоров‘я своє або батьків, погано спить, бачить часті кошмари, відмовляється від їжі, або навпаки — переїдає, то в такій ситуації краще звернутися за допомогою до кваліфікованого психолога.

6.Пам‘ятайте, що у дитини повинно бути дитинство не зважаючи на війну, тож намагайтесь проводити час з позитивом. Ходіть у парки, гойдайтесь, шуткуйте та смійтеся разом, ходіть до кінотеатрів та долучайте дитину до веселих активностей.


/Files/images/mentalne_zdorovya/2.png

Що таке панічна атака та як собі допомогти у цьому стані

Панічна атака — це напад миттєвого сильного страху, який супроводжується одним або декількома фізичними відчуттями: пришвидшене серцебиття, спітніли долоні, втрата контролю над собою, нестача повітря, оніміння кінцівок, втрата відчуття тіла, нудота.
Чому стається така атака та як допомогти собі під час неї?

Поради сімейного психолога

1.Страх—це сильна емоція, під час якої ми втрачаємо контроль, тож підключаємо наше раціональне мислення задля його відновлення. Сконцентруйтеся на диханні: глибокий повільний вдих, пауза, видих, пауза. Можна на рахунок чотири або п'ять.

2.Не "боріться" з панічною атакою та нагадайте собі, що вона скоро пройде.

3.Можна попити води, вмитися.

4.Назвіть п'ять предметів, які ви бачите навколо, потім торкніться чотирьох предметів по черзі описуючи, які вони на дотик.

5.Назвіть три звуки, які чуєте.

6.Назвіть два аромати, які відчуваєте (чим пахне ваш одяг, повітря) і потім можна покласти до рота цукерку, лимон та описати який смак ви відчуваєте.

Головне, за словами сімейного психолога, пам’ятати, що панічний напад не несе загрози вашому життю.


/Files/images/mentalne_zdorovya/3.png

Як знизити тривожність під час повітряної тривоги

Часто дорослі та діти стикаються з тривожним станом або панікою під час повітряних тривог.
Як зменшити рівень емоційного навантаження на організм та не допустити розвитку психологічної травми?

Поради сімейного психолога заспокоєння:

1.Якщо ви відчуваєте високий рівень тривожності, тут стануть в пригоді дихальні вправи. Наприклад, дихання по квадрату: робимо вдих — пауза — видих — пауза і знов вдих. При цьому час вдиху, видиху та паузи має бути однаковим, десь до чотирьох секунд. Окрім того, можна використовувати ще одну техніку дихання: на рахунок від одного до чотирьох робити вдих, а під час видиху рахувати від одного до восьми. І при цьому видих робити через складені в трубочку губи, наче надуваємо кульку. Для дітей такі дихальні вправи мають бути у два рази коротшими через менший об‘єм легенів.

2.Іноді під час повітряної тривоги підіймається агресія. Тут допоможуть дії. Можна походити, пом‘яти папір, покидати м‘яч об стіну, тобто виконувати якісь фізичні дії.

3.Часто люди під час тривоги скаржаться на тремтіння рук, ніг, або всього тіла. Це також є нормальною реакцією на переживання. В такій ситуації допоможе поплескування по тілу, або потруситися, як песик.

4.Знизити тривожність та переживання можна завдяки уяві. Тривожимось ми через те, що в нашій голові з‘являються жахливі картинки. Заплющив очі можна уявити позитивну картинку, або зробити вправу "уявне безпечне місце".

5.Під час стресу часто пересихає слизова оболонка у роті, тож в такій ситуації можна уявити часточку кислого лимона, або яблука. Це допоможе нормалізувати слиновиділення. Перебуваючи в укритті можна з'їсти цукерку, або жуйку.

Тривожність може зберігатися і після повітряної тривоги. Тож, якщо ви не можете заспокоїтися та прийти в нормальний стан, прийміть теплий душ, попийте води або теплий чай, закутайтеся ковдрою прикриваючи спину та плечі, з‘їжте щось смачненьке.

Всі ці поради не позбавляють від емоцій, а лише допомагають знизити їх високий рівень.


/Files/images/mentalne_zdorovya/4.png

«Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров‘я

Програма «Ти як?» допоможе знаходити в собі сили щодня, навчитися піклуватися про себе, опановувати стрес, тривогу, гнів тощо.

У зручному онлайн-форматі доступні:

- Аптечка швидкої психологічної допомоги у PDF

- Відеотехніки самодопомоги в стресових ситуаціях

Дбайте про власне ментальне здоров’я та пильнуйте близьких з «Ти як?».

Усі матеріали безоплатні та доступні за посиланням —https://howareu.com/


Як відновити ментальне здоров’я дитини: 5 обов’язкових кроків для батьків

/Files/images/mentalne_zdorovya/5.png

Діти — найбільш незахищена і вразлива частина населення.

Крок 1:Ти в безпеці.

  • Покиньте прифронтові території та заберіть дитину в більш безпечне місце, не нехтуйте повітряними тривогами та правилами особистої безпеки.
  • Забезпечте дитині усі базові потреби у місці вашого перебування: тепло в оселі, збалансоване харчування, доступ до медичної підтримки та освіти.
  • Обійміть та поясність дитині, що батьки стараються задля її безпеки і що в новому середовищі у дитини буде можливість жити спокійне дитинство.

Крок 2.Ти — не винен.

  • Не замовчуйте факту існування війни в країні. Будьте доступним до будь-якого обговорення. А якщо не відчуваєте у собі сили розповісти про ті чи інші речі — звертайтесь до спеціалістів.
  • Важливо підкреслити для дитини, що вона не несе відповідальності за все, що відбувається у світі. Війни можуть виникати через політичні та історичні причини і це зовсім не пов’язано із тими зонами відповідальності дитини, які батьки визначали з ними раніше, як наприклад, прибирання іграшок у себе в кімнаті.
  • Варто пояснити дитині, що вона має право жити в мирі та безпеці. І якщо хтось відбирає у неї це право, то вона абсолютно не винна у цьому.

Крок 3. Я тебе підтримую.

  • Будьте послідовними у своїй поведінці та методах виховання.
  • Не соромтесь казати дитині: «Я тебе люблю».
  • Показуйте підтримку через маленькі приємнощі: улюблений сніданок доньки або час разом із сином.
  • Хваліть дитину за те, що вона робить добре і не сваріть, коли вона припустилась помилки.
  • Обіймайте та розмовляйте. Прислухайтеся до її думок та почуттів.

Крок 4. Ти — потрібен.

  • Покажіть дитині, що у новому середовищі або вашому місті є ті, кому ти потрібен.
  • Приділіть час пошуку гуртків чи інших місць для інтеграції дитини та взаємодії із іншими однолітками.
  • Дізнайтеся, чи у вашому місті є дружній для дитини простір СпівДія заради Дітей, де професійні ментори надають дітям психоемоційну підтримку через програму неформальної освіти.

Крок 5. Час для розвитку.

  • Продовжуйте сприяти всебічному розвитку дитини, допомагати із освітою.
  • Гуляйте містом з дитиною у безпечних місцях, будуйте нові приємні спогади.
  • Підтримуйте всі починання та захоплення дитини.

Відновлення ментального здоров’я дітей є дуже важливим етапом у житті кожної української дитини.

Наразі для дитини потрібен

БАТЬКІВСЬКИЙ ЧАС,

ВЗАЄМОДІЯ З ОДНОЛІТКАМИ,

ПСИХОЕМОЦІЙНА ПІДТРИМКА ПРОФЕСІЙНИХ ПСИХОЛОГІВ.

/Files/images/mentalne_zdorovya/зображення_viber_2023-10-10_11-17-18-433.jpg

/Files/images/mentalne_zdorovya/зображення_viber_2023-10-10_11-17-29-834.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 128

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.